Klimatizácie

Ako si vybrať klimatizáciu? (sprievodca)

História klimatizácií sa začala písať už v roku 1902, kedy Willis Carrier vymyslel a uviedol do prevádzky prvé ochladzovacie zariadenie. V súčasnosti je už klimatizácia samozrejmosťou skoro v každej kancelárii či obchode. Dokonca ju mnoho ľudí začalo využívať aj v domácnostiach. Nielen, že reguluje okolitú teplotu podľa potreby, ale nasatý vonkajší vzduch zároveň filtruje a upravuje jeho teplotu a vlhkosť na požadované hodnoty. Ak aj vy uvažujete nad kúpou, ale výber klimatizácie nechcete nechať len na šikovnom predajcovi, nasledujúce riadky vás určite zaujmú.

 

Dobré rady na úvod

 

Spôsobov, ako si vybrať klimatizáciu, je hneď niekoľko. V zásade si vyberajte klimatizáciu u odborníka, ktorý zváži vaše požiadavky a usmerní vás vo výbere. Dobrý predajca vám ponúkne potrebné informácie, vďaka ktorým sa zorientujete v sortimente a správnom používaní jednotky. Skôr, než sa však vyberiete do obchodu a začnete sa rozhodovať, povedzme si niečo o klimatizáciách všeobecne.

Ako klimatizácia vlastne funguje?

Klimatizácia slúži predovšetkým na ochladzovanie vzduchu, prípadne na odvlhčovanie alebo vykurovanie. Rovnako však zabezpečuje tepelnú úpravu a filtráciu vzduchu v miestnosti. Systém chladenia klimatizácie funguje na princípe chladničky. Chladnička odoberá teplo chladenému priestoru a následne ho uvoľňuje do miestnosti. Zjednodušene povedané – z jedného priestoru teplo odoberá a do druhého ho odovzdáva.

TIP: Prečítajte si ako klimatizácie vznikali a aká je ich história.

Čo všetko dokáže moderná klíma

Moderná klimatizácia v sebe zahŕňa 4 základné funkcie – CHLADENIE – KÚRENIE – ODVLHČOVANIE – FILTRÁCIU. Dnes je už viac-menej štandardom, že klimatizačné jednotky majú aj tepelné čerpadlo a je možné ich prepnúť do reverzného chodu. To znamená, že namiesto chladenia budú priestor vykurovať. Vďaka funkcii odvlhčovania udržiavajú klimatizácie vlhkosť na úrovni od 40 – 60 %. To má pozitívny vplyv na ľudí s alergiami (zabraňuje zvýšenej tvorbe prachu a plesní).

Nájdite jej vhodné umiestnenie

Skôr, než sa pre výber klimatizácie rozhodnete, zvážte, kde ju chcete umiestniť. Vhodným miestom je napr. priestor na strope, na bočnej stene pod stropom, nad dverami alebo na parapete. Nezabúdajte, že v prípade klimatizácie je potrebné myslieť aj na umiestnenie vonkajšej jednotky.

Hlučnosť: šumenie trávy alebo rušná ulica?

Na výber klimatizácie má v nemalej miere vplyv aj hlučnosť. Všeobecne platí, že čím má klimatizácia vyšší výkon (relevantné pri výkonoch 5,0 kW a viac), tým je hlučnejšia. Porovnajte si hlučnosť vybratej klimatizácie s najbežnejším hlukom v okolí: šumenie trávy 10 dB, šepot 20 dB, mestský hluk v pozadí 40 dB, bežný hluk pri rozhovore 50 dB, rušná ulica 60 dB. Nižšiu hlučnosť zabezpečuje aj technológia invertor. Zaisťuje príjemné fungovanie moderných klimatizácií (ich vyššiu efektivitu a teda nižšiu spotrebu, nižšiu hlučnosť a dlhšiu životnosť).

Výber klimatizácie podľa výkonu

Neriaďte sa heslom: čím nižší výkon, tým lepšia spotreba. Pokiaľ sa totiž rozhodnete pre nižší výkon, nemusíte dosiahnuť požadovanú teplotu. Potrebný výkon klimatizácie totiž nezávisí len od veľkosti miestnosti, ale aj od ďalších parametrov, ako je veľkosť a tienenie zasklených plôch, ich situovanie vzhľadom na svetové strany, lokalita, v ktorej sa byt alebo dom nachádza, atď.

Klimatizácie a filtre vzduchu

Okrem dosiahnutia a udržiavania požadovanej teploty v priestore dokážu klimatizácie zároveň efektívne čistiť vzduch. Každá klimatizácia má základný prachový filter, no niektoré ponúkajú ešte viac – napríklad plazmové filtre, ionizátor, uhlíkové či katechínové filtre. Pomocou nich sa dajú filtrovať tiež pachy, dym, baktérie, vírusy, plesne a pod. Klimatizácie s tou najúčinnejšou filtráciou sú vhodné napríklad pre alergikov. Každý filter obmedzuje prietok vzduchu a preto platí, že skutočná čistota je vykúpená vyššou hlučnosťou klimatizácie a menšou účinnosťou chladenia. Viac o jednotlivých filtroch vzduchu.

 

Základné rozdelenie klimatizácii

Existuje niekoľko spôsobov, ako možno klimatizácie rozdeliť, aby ste sa medzi nimi ľahšie zorientoval. Nasledovný prehľad 2 hlavných kategórií vám uľahčí výber klimatizácie a pomôže zistiť, čím sa navzájom odlišujú. Napríklad podľa spôsobu umiestnenia rozlišujeme mobilné a nástenné klimatizácie.

1. Mobilné klimatizácie

Tento typ vyniká veľmi ľahko inštaláciou, keďže ho nie je potrebné nikam pripevňovať. Mobilné klimatizácie sa používajú pre miestnosti, v ktorých potrebujeme znížiť vysokú teplotu, napríklad počas leta. Nie je nutné ich spájať s vonkajšou jednotkou, stačí ich zapojiť do zásuvky. Pre odvádzanie tepla von z priestoru je však potrebná hadica. Z tohto dôvodu je vhodné umiestňovať mobilnú klimatizáciu k oknu, cez ktoré by sa dala hadica ľahko vyviesť. Ich nevýhodou je väčšia hlučnosť, preto nie sú vhodné do obytných miestností.

2. Nástenné (monosplity, multisplity)

Nástenné klimatizácie sú zložitejšie a veľmi špecifické. Pozostávajú z 3 hlavných častí: vonkajšej (kondenzačnej), vnútornej chladiacej jednotky a spojovacieho potrubia. Cez potrubie prechádza chladivo meniace sa na chladiacu kvapalinu. Čím je potrubie kratšie, tým sú energetické nároky menšie a účinnosť citeľnejšia. Vonkajšia časť sa umiestňuje napríklad na stenu budovy, strechu, balkón a podobne. Vnútorná časť klimatizačnej jednotky sa upevňuje na stenu. V prípade potreby vnútornej jednotky do viacerých miestností hovoríme o multisplitovej klimatizácii. Vo väčšine prípadov vám stále postačí jedna vonkajšia jednotka, na ktorú sa pripájajú ďalšie vnútorné. Nástenné klimatizácie patria medzi najrozšírenejšie.

Prečítajte si tiež: Parapetné klimatizácie – ako vybrať klimatizáciu?

Podľa energetickej účinnosti

Pre správny výber klimatizácie je tento faktor mimoriadne dôležitý. Nejde totiž len o vstupnú investíciu, ale aj o prevádzkové náklady. Stačí si prepočítať návratnosť z pohľadu ročných účtov za odber elektrickej energie. Preto sa oplatí pouvažovať nad kvalitnou, hoci drahšou klimatizáciou, ktorá však patrí do energeticky najúspornejšej kategórie.

Podľa zaradenia do tried

Triedy uľahčujú orientáciu medzi klimatizáciami a ich vybavením.

Nižšia trieda

– základné modely s minimálnym množstvom funkcií
– výlučne na ochladzovanie miestností, prípadne ako ventilátor,
– obsahujú bežné filtre
– cenovo dostupnejšie
– vyššie nároky na spotrebu energie
– patria sem klimatizácie s energetickým štítkom A-G.

Stredná trieda

– zrejme najrozšírenejšia kategória pre dobrý pomer ceny a kvality
– patria do energetickej triedy A+ a viac
– nízka hlučnosť, kvalitnejšie vybavenie s viacerými filtrami

Vyššia trieda

– najkvalitnejšie prístroje s energetickým zaradením do triedy A++ a vyšším
– dizajnové prvky
– kvalitné vnútorné vybavenie,
– väčší počet funkcií ako možnosť kúrenia, vetrania, zvlhčovanie vzduchu, senzory pohybu, úsporné nastavenia, ale aj minimálna hlučnosť

Podľa miery hluku

Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší je výkon klimatizácie, tým úmerne je vyšší aj hluk, ktorý vydáva počas prevádzky. Mobilné klimatizácie patria k najhlučnejším, naopak, medzi najmenej hlučné patria klimatizácie s invertorom.

Podľa doplnkových funkcií

Tieto funkcie dokážu eliminovať negatíva nevhodných nastavení či účinkov na zdravie. Patria medzi ne napríklad: časovač, autoštart, turbo, či nastavenie na nočný režim (sleep). Častokrát vo veľkej miere ovplyvňujú výber klimatizácie.

Samozrejme, parametre klimatizácie ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov, ako je napríklad značka klimatizácie, princíp fungovania, použité technológie a podobne. Ak však už viete, ako si vybrať klimatizáciu podľa vášho gusta, podrobnejšie informácie o jednotlivých výrobkoch vám poskytneme priamo my na našej predajni alebo cez e-mail.


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov