Klimatizácie

Montujú mi klimatizáciu – na čo sa mám pripraviť?

Počiatočná investícia v podobe zakúpenej klimatizačnej jednotky je iba prvým krokom na ceste za príjemne vychladeným interiérom rodinného domu, bytu, či kancelárie. Tým druhým, nemenej dôležitým, je montáž klimatizácie. Ak neviete, čo môžete od inštalácie zariadenia očakávať, možno vám príde vhod niekoľko zaujímavých informácií. V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme nielen postup montáže. Pridáme aj zopár užitočných tipov a nevynecháme ani riziká, ktoré sa spájajú s neodbornou montážou.

Klimatizácia je dobrý sluha, ale žiada si odborníkov

Vieme si celkom dobre predstaviť, že montáž klimatizácie môže pre mnohých domácich majstrov vyzerať úplne jednoducho. A nepochybujeme, že okrem nich by si na ňu trúfol aj Lászlo z obľúbeného markizáckeho sitkomu Susedia. No a vieme si celkom živo predstaviť aj to, s akým výsledkom by montáž klimatizácie v takomto prípade dopadla. Panelák bez elektriny a začmudený Lászlo s Františkom.

V žiadnom prípade sa však nechceme dotknúť skutočne šikovných domácich kutilov. Chceli sme iba naznačiť, že zdanlivo jednoduché veci nemusia byť napokon až také jednoduché, ako sa to možno na prvý pohľad zdá. A určite to platí aj pre montáž klimatizácie. Bez špecializovaného náradia, kvalitných inštalačných komponentov a potrebných odborných znalostí sa totiž nezaobídu ani tí najzručnejší majstri. No a samozrejme, v takomto prípade nemôže byť o profesionálnej montáži ani reči.

Najlepším riešením je teda zveriť montáž klimatizácie do rúk skúsených odborníkov. Aby však neostalo iba pri slovách, poďme sa spoločne pozrieť na výhody obhliadky a potom si povieme ako prebieha inštalácia nástennej monosplit klimatizácie v praxi.

Obhliadka áno, či nie?

V princípe nie je obhliadka priestorov pred samotnou inštaláciou klimatizácie nevyhnutnosťou. O jej užitočnosti však niet najmenších pochybností. Počas obhliadky vám montážny pracovník navrhne najoptimálnejšie miesto na osadenie klimatizácie a zároveň sa dohodnete na spôsobe uloženia potrubia i káblov. Tie je mimochodom možné viesť káblovým kanálom alebo sa môžete rozhodnúť pre uloženie do steny. V tomto prípade však musíte počítať so stavebnými úpravami. Bez zasekania do steny to bohužiaľ nepôjde a po uložení káblov i potrubia bude potrebná opätovná úprava steny. Vrátene maľovania. Odmenou však môže byť „neviditeľnosť” trasy uložených potrubí. O spôsobe riešenia napokon však vždy rozhodujete vy a záleží iba na vás, koľko financií mienite investovať do montáže.

Ďalšia dôležitá vec ktorú si počas obhliadky dohodnete, bude určenie miesta pre odvádzanie vody alebo ak chcete kondenzu. V panelových domoch môže kondenz z vonkajšej jednotky stekať voľne po stene z paneláku. Alebo si môžete jednoducho nechávať vedierko na balkóne, ktoré budete pravidelne vyprázdňovať. Obhliadka priestorov však príde vhod aj samotným montážnym pracovníkom. Budú si môcť zmerať dĺžku trasy potrubia a pripraviť si vopred všetok inštalačný alebo spotrebný materiál tak, aby montáž klimatizácie mohla prebehnúť bez akýchkoľvek komplikácií.

Ste z Bratislavského, Trnavského alebo Nitrianského kraja?

V tom prípade vám montáž klimatizácie vyhotovíme aj my – objednajte montáž klimatizácie online.

Montáž klimatizácie

Poďme na to – montáž vnútornej i vonkajšej klimatizačnej jednotky

Počas predbežnej obhliadky bolo určené miesto pre umiestnenie klimatizačných jednotiek, dohodnutý spôsob uloženia potrubí a určené miesto odvádzania kondenzu. Teraz už nič nebráni tomu, aby prebehla samotná realizácia montáže. Tá začína prípravou miesta pre vnútornú jednotku, ktorá sa onedlho pomocou konzol osadí na stenu.

Predtým však bude potrebné urobiť vrt pre spojenie obidvoch jednotiek, alebo presnejšie povedané prieraz cez stenu. Týmto otvorom bude teda možné neskôr viesť medené potrubie a komunikačné káble určené na vzájomnú komunikáciu vnútornej i vonkajšej jednotky. No a tadiaľto bude samozrejme vyvedená aj hadica na odvádzanie kondenzu. Súbežne s prierazom steny sa namontujú aj konzoly pre uloženie vonkajšej jednotky.

Po zhotovení prierazu cez stenu a namontovaní konzol nasleduje uloženie medeného potrubia a komunikačných káblov. To sa urobí, ako sme to už spomenuli, buď zasekaním do muriva alebo pomocou káblových kanálov (táto alternatíva je najčastejšia v panelákových domoch). Teraz môže prísť na rad vnútorná jednotka, ktorá sa osadí na pripravené konzoly a pripojí sa na medené potrubie, káble i kondenz. Keď je montáž vnútornej jednotky hotová a medené potrubie i káble sú na svojich miestach, môže nasledovať osadenie vonkajšej jednotky a jej kompletné pripojenie.

Klimatizačné jednotky sú na mieste, ale to ešte nie je všetko

Po osadení klimatizačných jednotiek a pospájaní potrubí i káblov musí nasledovať odvzdušnenie potrubného systému, resp. vákuovanie vonkajšej jednotky. To sa robí pomocou manometra a vákuovej pumpy (vývevy). Celý proces trvá približne 10 až 15 minút a po odvzdušnení nasleduje kontrola úniku vzduchu. Ak je všetko v poriadku, príde dlho očakávaná chvíľa. Postačí už totiž iba otvoriť ventily, vpustiť chladivo do okruhu, pripojiť klimatizáciu k elektrickej sieti a spustiť klimatizáciu.

Najmä pri dlhších trasách potrubia však môže byť niekedy potrebné do chladiaceho okruhu doplniť chladivo. Vonkajšia jednotka je síce chladivom naplnená už pri výrobe, ale jeho množstvo je dostatočné pre kratšie potrubné systémy. Zvyčajne postačí pre trasy potrubia dlhé 5 metrov.

Profesionálnou montážou sa vyhnete viacerým rizikám

Takto teda vyzerá postup profesionálnej montáže nástennej monosplit klimatizácie. Pri inštalácii multi-split klimatizáciách pozostávajúcich z jednej vonkajšej a viacerých vnútorných jednotiek je postup v podstate identický. Takáto montáž si však samozrejme vyžiada vyššie finančné výdavky. Čo je však z vášho pohľadu najdôležitejšie, odbornou montážou predídete mnohým nepríjemnostiam.

Spomenieme iba niektoré z nich. Pri kvalifikovanej montáži predídete nesprávnemu osadeniu vnútornej jednotky, ktorá potrebuje miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu. Zlé osadenie sa však môže týkať aj vonkajšej jednotky, ktorá by zasa mala byť z dôvodu čistenia a údržby inštalovaná na ľahko prístupnom mieste. V opačnom prípade si zlé osadenie vonkajšej jednotky vyžiada zvýšenie nákladov.

V prípade neodbornej montáže sa vyhnete tiež nesprávnemu pripojeniu klimatizácie k elektrickej sieti alebo nevhodne zvolenému odvádzaniu kondenzu. Škody vám môžu vzniknúť pri naplánovaní trasy potrubia a káblov cez rámy okien, alebo v dôsledku chýbajúceho materiálu. Napríklad v prípade nepoužitia káblového žľabu na priečelí budovy vám takáto montáž môže spôsobiť nielen materiálne ale aj estetické škody.

Pri odbornej montáži je samozrejmosťou odvzdušnenie, resp. vákuovanie vonkajšej jednotky. To je pri amatérskej montáži bez špeciálnych prístrojov a odborných znalostí takmer nemožné. Ak ste teda chceli pri laickej inštalácii zariadenia ušetriť, môže to celé dopadnúť ináč. Výsledkom môže byť zle fungujúca alebo dokonca poškodená klimatizácia. Pri svojpomocnej montáži treba samozrejme počítať aj s tým, že zariadenie namontované montérom bez nutných povolení stráca záruku.

Vynasnažte sa preto vybrať si takú firmu, alebo montéra, ktorý už dlhodobo pracujú v oblasti klimatizačnej techniky. Veľa dokážu napovedať aj prípadné pozitívne referencie. Takéto servisy, alebo servisní technici určite disponujú nevyhnutnými prístrojmi, odbornými vedomosťami a povoleniami.

Ak máte záujem o kúpu klimatizácie, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať na telefónnom čísle 0948 744 700 alebo prostredníctvom e-mailu info(zavináč)klimania.sk. Veľmi radi vám pomôžeme s výberom a spoločne nájdeme to najoptimálnejšie riešenie pre Vás.


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov