Klimatizácie

Koľko energie spotrebuje klimatizácia?

Nie je tajomstvom, že klimatizácia patrí medzi energeticky náročnejšie spotrebiče. Avšak, účty za elektrinu nemusia rásť, pokiaľ sa naučíte ju vhodne používať.

Hovorí sa, že klíma patrí medzi najväčších „žrútov” energie. Áno aj nie. Všetko sa odvíja od typu klimatizácie. Platí, že čím je klíma drahšia, prepracovanejšia a energeticky úspornejšia, tým menší príkon má. Obvykle ide o hodnotu približne 900 W. Toto číslo však rapídne stúpa pri lacnejších a menej úsporných zariadeniach, ktoré majú príkon aj 1 500 kW. Čo z toho plynie? Oplatí sa investovať do úspornejšieho, no finančne nákladnejšieho zariadenia. Vyššia vstupná investícia sa vám však rozhodne oplatí a za nejaký čas máte náklady späť v podobe ušetrených energií.

Používajte klimatizáciu efektívne!

Spotreba je, samozrejme, jedna vec, používanie druhá. Avšak, jeden faktor s druhým úzko súvisí. Spotreba energie sa odvíja nielen od technických parametrov, tiež od vhodného používania. Pravidlom, ktoré platí pre všetky klimatizácie rovnako, je nastavenie teploty. Tá by sa nemala od exteriérovej teploty líšiť o viac ako 7 °C. Odborníci sa zhodujú aj v tom, že ventilátor musí pracovať na maximum. Dôvod? Pri takomto nastavení dochádza k ideálnemu – optimálnemu odoberaniu tepla z priestoru. Na čo si rozhodne treba dať pozor, je kombinácia nastavenia teplota – otáčky. Ak zvolíte nesprávnu kombináciu, a to napríklad nízka teplota – nízke otáčky, začne sa tvoriť priveľa kondenzátu, čo má za následok zlú distribúciu vzduchu. V mieste, kde je umiestnená klíma, bude zima, na druhom konci miestnosti teplo. Klimatizácia by tak pracovala neekonomicky a k úspore pri znížení otáčok, by nedošlo.

Koľko energie spotrebuje klimatizácia?

Ako znížite spotrebu energie?

Klimatizáciu môžete používať bez toho, aby ste preplácali alebo ju používali maximálne neefektívne. Ako? Počkáte, kým teplota v miestnosti dosiahne požadovanú hodnotu a klimatizačnú jednotku prepnete do režimu cirkulácie a odvlhčovania vzduchu. Čo týmto úkonom dosiahnete? Bez samotného chladenia má klimatizácia oveľa nižšiu spotrebu a prepnutím režimu len udržiavate vzduch na rovnakej – želanej teplotnej úrovni, ktorú ste dosiahli po ochladení. Tento krok je ekonomicky výhodný, používajte klimatizáciu s rozumom a ušetrite energie. Je to jednoduché!


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov