Klimatizácie

Viete ako vznikla klimatizácia? História klimatizácií v kocke

Moderné klimatizačné jednotky sú dnes bežnou súčasťou vybavenia rodinných domov, bytov, kancelárií alebo iných komerčných priestorov. Tieto spoľahlivé zariadenia nám vytvárajú komfortné prostredie na oddych alebo prácu bez ohľadu na to či, sú vonku horúčavy, ktoré prepisujú teplotné rekordy alebo je zima, že by ste vonku nevyhnali ani psa. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, kde siahajú začiatky klimatizačných jednotiek?

Vysoké teploty sužovali ľudí obývajúcich horúce oblasti našej planéty už od pradávna. Človek je však tvor vynaliezavý a preto niet divu, že sa vždy pokúša vymyslieť niečo, čo by mu zjednodušilo alebo spríjemnilo život. Pozrime sa teda na niektoré technologické „vychytávky” z dávnej i nie až tak vzdialenej minulosti. Ako vlastne vznikali klimatizácie a kedy sa začala písať ich história?

Všetko začalo využívaním vetra, vody i ľadu

História klimatizácie

Už obyvatelia starovekého Egypta a Blízkeho východu si pomáhali dômyselnými otvormi na budovách, ktorými do ich príbytkov prenikal osviežujúci vetrík. Celý efekt ochladzovania dokázali podčiarknuť ešte odparujúcou sa vodou z nádrží alebo fontániek. Na prvý pohľad jednoduché riešenie sa skutočne osvedčilo a dodnes je v niektorých krajinách Blízkeho východu vietor vháňajúci odparovanú sa vlhkosť využívaný na ochladzovanie interiéru budov.

V iných zemepisných šírkach boli na chladenie využívané rôzne jamy alebo pivnice ochladzované ľadom. Tie sa osvedčili predovšetkým ako „chladničky” pri uskladňovaní rýchlo kaziacich sa potravín. Nápad s ľadom napokon zaujal aj Dr. Gorrieho, ktorý ho v roku 1830 použil vôbec v prvom mechanickom zariadení na ochladzovanie vzduchu.

V princípe šlo o ventilátor, ktorý cez box s ľadom vháňal do izieb pacientov ochladený vzduch. Vzhľadom na rýchlo topiaci sa ľad a jeho vysoké náklady na jeho dopravu však nešlo práve o najjednoduchšie riešenie. Snaha sa však vždy cení. Čas plynul a s ním prišlo niekoľko ďalších viac, či menej vydarených pokusov o klimatizovanie miestností, až prišlo na vynález strojného inžiniera z New Yorku.

Tento pán sa volal Willis Carrier. Jeho zariadenie sa ukázalo byť pri chladení miestností efektívne a v konečnom dôsledku dalo impulz na rozvoj viacerých priemyselných odvetví. Nepredbiehajme však a poďme pekne poporiadku.

Ako sa to celé zomlelo

Willis Carrier

Dobré nápady alebo myšlienky prichádzajú spravidla nečakane a náhodou. V prípade Issaca Newtona to bolo spadnuté jablko, ktoré ho priviedlo k pochopeniu gravitácie, no a Willis Carrier prišiel na súvislosti týkajúce sa teploty, vlhkosti a rosného bodu údajne počas čakania na večerný vlak.

Willis Carrier bol vtedy ešte mladým zamestnancom americkej strojárskej firmy Buffalo Forge Company. V podstate sa mal vo firme podieľať na konštrukčnom riešení pražiacich strojov na kávu a sušičiek dreva. Vtedy ešte sám ani len netušil, že jeho kariéra sa bude napokon uberať iným smerom a celé sa to onedlho zmení.

Talentovaný inžinier bol totiž prizvaný vyriešiť problémy tlačiarne Sackett-Wilhelms Lithographing and Publishing Company sídliacej v newyorskom Brooklyne. Dôvod bol pomerne komplikovaný. Papier, ktorý tlačiareň vtedy používala sa vďaka vysokým teplotám i kvôli vlhkosti vzduchu príliš krčil a farby zle schli.

Situáciu chcel pôvodne vyriešiť textíliami napustenými soľným roztokom, no nebola to práve najideálnejšia myšlienka. Vzdušná vlhkosť príliš neklesala a soľ neprospievala ani tlačiarenským strojom. Našťastie v spomínaný večer dostal nápad, ktorý ako sa neskôr ukázalo, bol z kategórie tých prelomových.

Prvá skutočne efektívna klimatizácia

V roku 1902 tak mohla začať fungovať klimatizácia so systémom, ktorý je v podstate využívaný aj pri súčasných klimatizačných jednotkách. Kompresorom bol privádzaný teplý a vlhký vzduch k stočeným hadiciam s chladivom, kde sa vyzrážala vzdušná vlhkosť a do miestnosti bol odvedený ochladený i suchší vzduch. Takáto úprava vzduchu vyriešila problémy tlačiarov raz a navždy, pričom položila základy moderných klimatizačných jednotiek.

Sláva na seba nechala dlho čakať, ale úspech predsa len prišiel

Zo začiatku ešte nič nenaznačovalo tomu, že pôjde o výnimočný vynález. Tlačiari boli síce spokojní, ale ináč sa nič významnejšie nedialo. Všetko sa zmenilo v roku 1915, kedy Willis Carrier spolu s ďalšími inžiniermi založili vlastnú spoločnosť a začali klimatizácie vylepšovať. Postupne tak vtedajšie klimatizačné jednotky nadobudli kompaktnejšie rozmery a nebezpečný čpavok v úlohe chladiva bol vymenený za menej rizikovú alternatívu.

Medzi prvých zákazníkov patrili domáce biografy, ktoré chceli svojim návštevníkom dopriať nerušené sledovanie vtedajších filmových trhákov aj počas vyčerpávajúcich letných horúčav. Bez povšimnutia však nemôžeme nechať ani Biely dom, americký Kongres alebo slávnu halu Madison Square Garden, ktoré patrili k najvýznamnejším zákazníkom spoločnosti.

Klimatizačné jednotky Carrier potom zažili veľký boom v 60-tych rokoch minulého storočia, kedy boli vo veľkých počtoch inštalované do bežných amerických domácností. Willis Carrier sa toho síce už nedožil, pretože zomrel v roku 1950, ale moderné klimatizačné jednotky Carrier si plnia svoju úlohu ešte aj dnes. V súčasnosti patria medzi najlepšie značky klimatizácie Samsung, DaikinLG alebo tiež TOSHIBA klimatizácie. Viaceré z týchto firiem majú za sebou storočnicu úspešnej výroby klimatizačných jednotiek!


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov