Klimatizácie

Čistenie a údržba klimatizačného zariadenia

Čistenie a pravidelná údržba klimatizačných zariadení je dôležitá z viacerých hľadísk. Znečistené zariadenia môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie, môžu zapáchať, chýbajúca údržba môže spôsobiť aj poruchu klimatizačného zariadenia…

Dôležitosť čistenia, údržby

Vnútro vnútornej jednotky klimatizácie – vplyvom neustáleho kondenzovania pár – pri prevádzke chladenia je vlhká, čo vyhovuje rozmnoženiu baktérií, vírusov a húb. Tieto choroboplodné patogény zapáchajú, v extrémnych prípadoch môžu byť príčinou ochorení dýchacích ciest, preto je účelné udržiavať klimatizáciu čistú. Výrobcovia vyvíjajú stále nové a nové nátery na potlačenie vzniku baktérií a húb. Takýmto náterom je napríklad strieborný náter Samsungu na vzduchových filtroch a výmenníkoch tepla.

Druhou príčinou, prečo je dôležitá pravidelná údržba a čistenie, je zabezpečenie funkcieschopnosti zariadenia. Vnútorné jednotky klimatizačných zariadení vplyvom svojej činnosti spôsobujú cirkuláciu veľkého množstva vzduchu, ktorý vracajú do miestnosti prúdením cez chladiace alebo vyhrievacie telesá (výmenníky tepla). Výmenník tepla musí byť dostatočne veľký, aby zariadenie bolo schopné dodávať želaný výkon, pritom ale nesmie byť príliš veľký, lebo by tým klimatizácia pôsobila negatívne na estetické požiadavky.

Schodnou cestou je vytvorenie výmenníka z husto usporiadaných platní, ktoré hoci spĺňajú obidve podmienky, ale na platniach – kvôli ich hustému usporiadaniu – sa zachytáva určité množstvo čiastočiek prachu a chlpov. Cez upchaté platne vzduch nemôže bez prekážky prúdiť, čo nakoniec vedie v chybnému fungovaniu klimatizácie. Hoci prachové filtre vnútorných jednotiek klimatizácie zachytia veľké množstvo nečistôt, na lamelách výmenníkov tepla sa ale usadí veľa špiny, čo časom znižuje efektivitu zariadenia a zvyšuje spotrebu prúdu.

Z hľadiska prevádzkovej funkčnosti je práve tak dôležité aj čistenie vonkajšej jednotky zariadenia. Vonkajšia jednotka zabezpečuje cirkuláciu oveľa viac znečisteného vzduchu z ulice, preto sa môže ľahšie zašpiniť, ako vnútorná jednotka. Chĺpky z kvetov topoľov môžu na lamelách výmenníka tepla vonkajšej jednotky vytvoriť skutočný koberec, ktorý je schopný celkom uzavrieť cestu vzduchu. Ak vzduch nemôže ochladzovať výmenník tepla vonkajšej jednotky, môže to viesť k vážnej poruche, preto je dôležité, aby sme ho pri údržbe skontrolovali.

Popri čistení je potrebná aj kontrola parametrov stroja, ako aj hodnôt tlaku, čo technici vykonávajú pomocou tlakomerov a teplomerov, aby sa zistilo, či klimatizácia pracuje na správnom pracovnom bode, a funkčné parametre sú v intervale požadovaných hodnôt.

Priebeh čistenia klimatizácie

Čistenie klimatizácie začína vyčistením vnútornej jednotky, ktorej výmenník tepla vo vypnutom stave dôkladne postriekajú dezinfekčnou kvapalinou, (ktorá sa dá obyčajne zaobstarať vo forme spray-a). Kvapalina potrebuje čas (obyčajne 10-15 minút), aby vyvinula svoj dezinfekčný účinok v každom drobnom kúte výmenníka tepla. Zariadenie sa potom zapne a necháva sa v chode, čím kondenzovaná para z výmenníka zmyje dezinfekčnú kvapalinu aj do potrubia pre odvádzanie kondenzovanej vody.

Kým dezinfekčný prostriedok pôsobí, môžeme siete vnútorných prachových filtrov umyť mydlom v tečúcej vlažnej vode, a potom po dôkladnom vysušení vrátiť do vnútornej jednotky. Ak zariadenie obsahuje aj iné citlivé vložky do filtrov (napr. plazmový filter), tieto čistíme vždy podľa návodu na použitie daného zariadenia.

Môžu sa vyskytnúť extrémne znečistené vnútorné jednotky, pre ktorých vyčistenie treba demontovať celé zariadenie, ktoré treba potom na vhodnom mieste rozobrať a vyčistiť.

Čistenie vonkajšej jednotky obyčajne prebieha stlačeným vzduchom pri vysokom tlaku, ktorý sa fúka medzi lamely výmenníka v smere opačnom, ako je smer prúdenia vzduchu, dopravovaného vonkajším ventilátorom, a tak sa usadený prach alebo chĺpky dajú vytlačiť z výmenníka. Podstatou je, aby výmenník tepla vonkajšej jednotky bol pre vzduch priechodný, a tak, keď sa to vykonalo, dá sa považovať čistenie vonkajšej jednotky za ukončené.

Kto má vykonať čistenie?

Ak skúmame spôsob čistenia, v skutočnosti sa nejedná o zložitú prácu, ale ak za základ považujeme použité chemické látky, často ťažko prístupnú vonkajšiu jednotku, alebo nástroje údržby, predsa doporučujeme čistenie a údržbu klimatizácie zveriť odborníkom. Odborníci, alebo odborný servis disponuje skúsenosťami, a obratnosťou v čistení, pri nedostatku čoho môže laik utrpieť aj úraz. Výrobcovia rovno predpisujú v záručných podmienkach vykonávanie údržby znalými pracovníkmi, preto je silne doporučené zveriť túto prácu odborníkom.

Popri odborníkoch môžeme niektoré kroky čistenia aj sami vykonať podľa postupu, uvedeného v návode na používanie. Takými sú napríklad vybratie jemne tkaných sietí na filtrovanie vzduchu , ktoré sa nachádzajú v každom klimatizačnom zariadení a ich umytie. Tieto siete slúžia na zachytávanie chĺpkov a nečistôt väčších rozmerov, ďalej prachu a robia na tomto poli veľmi dobré služby, lebo zabraňujú upchatiu výmenníkov tepla vnútornej jednotky.

Ako často čistiť?

Výrobcovia predpisujú čistenie raz až dvakrát ročne. Údržbu a čistenie zariadení je účelné vykonať pred každou klimatickou sezónou, resp. po jej ukončení. Veľkou prednosťou čistenia pred sezónou je, že príchodom leta nemusíme čakať na servis, ďalej predídeme „státiu v rade” kvôli preťaženosti odborníkov alebo servisov.

 

Klimatizácie v našej ponuke: https://klimania.sk/

Ak máte záujem o kúpu klimatizácie, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať na 0948 744 700 alebo info(zavináč)klimania.sk. Poradíme vám s výberom a spoločne nájdeme optimálne riešenie pre Vás.


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov