Rekuperátory

Výhody rekuperácie

Výstavba budov a rodinných domov s nízkoenergetickým štandardom už dávnejšie nie je iba otázkou najnovších trendov. Sprísňujúca sa národná, alebo presnejšie povedané európska legislatíva posúva nároky na energetickú hospodárnosť budov od roku 2020 zasa o niečo vyššie a od tohto termínu sa budú musieť všetky novostavby vysporiadať s požiadavkou na takmer nulovú spotrebu energie. Pri pohľade do blízkej budúcnosti je tak dnes už viac ako isté, že popri vykurovacích alebo chladiacich systémoch nebude môcť bokom ostať ani zdanlivo bezvýznamné vetranie.

 

Vetrajte. Ale s rekuperáciou tepla.

V súvislosti s prijatou legislatívou môžeme mať rôzne pochybnosti, no treba na rovinu povedať, že klasické vetranie prostredníctvom dokorán otvorených okien, nie je práve najoptimálnejším spôsobom riešenia výmeny vzduchu v rodinných domoch už ani dnes.

Dôvody sú viac-menej jasné. V lete sa vetranie prehriatych interiérov s najväčšou pravdepodobnosťou minie svojho účinku, pretože neprinesie požadovaný efekt, no a o tepelných stratách, ktoré prináša vetranie počas zimy sa snáď baviť ani nemusíme. Rodinné domy s dokonalým obvodovým plášťom bez netesností eliminujúce tepelné straty, pri bežnom vetraní logicky strácajú na efektivite.

rekuperacia-domu

Našťastie máme poruke výborné riešenie. Riadené vetranie s rekuperáciou tepla dokáže zabezpečiť nepretržité vetranie rodinných domov alebo komerčných stavieb bez toho, aby ste museli otvárať okná a plytvať čoraz drahšou energiou. Dosiahnete tak nielen zníženie tepelných strát, ale významne ovplyvníte kvalitu vnútornej klímy vášho domu. Rozmeňme si to však na drobné a pozrime sa na základné benefity rekuperácie tepla.

Komfort, ktorý ide ruka v ruke so zdravím

Rekuperačné jednotky ponúkajú pohodlné a jednoduché ovládanie s možnosťou využívania týždňových programov. Vďaka dotykovým displejom si tak môžete automatické vetranie vopred nastaviť podľa toho, aké činnosti sú počas týždňa pravidelne vykonávané vo vašej domácnosti.

Iné nároky na vetranie máte napríklad počas odpočinku a inú intenzitu vetrania vyžaduje sprchovanie, sobotňajšie varenie, pranie alebo sušenie bielizne. Rekuperátory však idú ešte ďalej. Po dodatočnom nainštalovaní snímačov, môže rekuperačná jednotka regulovať relatívnu vlhkosť vzduchu alebo zareagovať na zvýšenú koncentráciu oxidu uhličitého v miestnostiach. Komfort vnútorného prostredia sa tým posunie minimálne o úroveň vyššie.

No a obavy o vetranie vo vašej domácnosti nemusíte mať ani po vašom odchode na exotickú dovolenku. Prostredníctvom tabletu, či smartfónu budete mať vetranie u vás doma pod palcom z ktoréhokoľvek miesta na svete. Komfort je ale iba jednou stranou mince. Tou druhou sú pozitívne dopady rekuperácie na celkovú pohodu a zdravie.

Kvalitné a efektívne filtre v rekuperátore vám zabezpečia čistý vzduch bez prachových častíc, peľu a iných alergénov, ktoré môžu spôsobovať vážne problémy alergikom. Okrem toho ako už vieme, automatické vetranie upraveným vzduchom reguluje relatívnu vlhkosť vzduchu na optimálne hodnoty, takže v konečnom dôsledku zabraňuje a zároveň predchádza tvorbe plesní, ktoré môžu ohrozovať naše zdravie.

filter-rekuperatorov

Vráťme sa ešte k úspore energií

Riadené vetranie s rekuperáciou tepla ako sme to uviedli vyššie prináša so sebou komfort aj zdravotné benefity, ktoré sú mimochodom už sami o sebe dostatočným dôvodom pre inštaláciu rekuperačných jednotiek. Ak vás však o zmysluplnosti inštalácie rekuperátorov nedokázali presvedčiť tieto argumenty, možno zmeníte názor po prečítaní nasledujúcich riadkov.

Moderné rekuperačné jednotky (niektoré už dokonca piatej generácie) disponujú optimalizovanými rekuperačnými výmenníkmi, ktoré dosahujú vynikajúci pomer účinnosti 1:25. Čo to v praxi znamená? Jednoducho povedané ušetrené peniaze, pretože rekuperátor s takýmto výmenníkom tepla na každý spotrebovaný 1W elektrickej energie dokáže z odvádzaného vzduchu získať späť až 25W energie.

Rekuperácia tepla pritom šetrí vašu peňaženku ako v zime, tak aj v lete. Nebudeme vás zaťažovať podrobným popisom fungovania rekuperačnej jednotky, ten si pozrite v príspevku princíp fungovania rekuperácie – do detailov, no stručne si predsa len povieme ako rekuperátor prispeje k celkovej úspore.

V zime rekuperácia uľahčí vykurovaciemu systému tým, že nemusí ohrievať privádzaný čerstvý vzduch s jeho vonkajšou teplotou. Vykurovaciemu systému teda prakticky postačí dorovnať teplotný rozdiel medzi nastavenou teplotou a teplotou vzduchu ohriateho rekuperáciou.

Nuž a v lete zasa vďaka bajpasovej klapke môžete na ochladzovanie interiéru využiť chladnejší nočný vzduch. Klapka sa postará o obídenie rekuperátora a sviežejší neohriaty nočný vzduch tak bude privedený priamo do interiéru.

Nízka hmotnosť, kompaktné rozmery a k tomu atraktívny dizajn ovládacieho panela

Výrobcovia rekuperátorov nezabúdajú ani na estetické hľadisko a preto si pri niektorých modeloch rekuperačných jednotiek ovládaných dotykovým displejom, budete môcť vyberať z rôznych farebných krytov. Farbu krytu dotykového displeja si jednoducho prispôsobíte svojmu interiéru.

Bez povšimnutia však nemôže ostať ani nízka hmotnosť a menšie kompaktné rozmery rekuperačných jednotiek, ktoré vďaka týmto parametrom nevyžadujú veľa priestoru na ich inštaláciu. Vhod prídu tiež viaceré alternatívy distribúcie vzduchu. Záleží to samozrejme od konkrétneho modelu, no rozvody vzduchu môžu byť riešené umiestnením do stropu, steny alebo podlahy.

Rekuperácia rozhodne stojí za pozornosť

Ak si to teda celé zhrnieme je zrejmé, že riadené vetranie s rekuperáciou tepla predstavuje optimálne riešenie nepretržitej výmeny vzduchu v rodinných domoch i vo verejných, či komerčných budovách. Tradičné vetranie pomocou otvorených okien spôsobuje v zimnom období nezanedbateľné tepelné straty, ktoré pri zvyšujúcich sa požiadavkách na energetickú náročnosť budov nemôžu ostať bez povšimnutia.


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov