Rekuperátory

Rekuperácia v praxi

Precízne zateplené a v podstate nepriepustné steny budov s pasívnym štandardom si vyžiadali použitie modernej technológie centralizovaného riadeného vetrania s rekuperáciou tepla. Konvenčné vetranie prostredníctvom doširoka otvorených okien, však nie je optimálnou alternatívou ani pre nízkoenergetické stavby alebo dôkladne zateplené rodinné domy s výborne tesniacimi oknami. Ak teda uvažujete nad zmenou doterajšieho spôsobu vetrania, mali by ste sa inšpirovať riadeným vetraním s rekuperáciou tepla.

Riadené vetranie s rekuperáciou tepla vám zabezpečí nepretržitý prísun čerstvého vzduchu do interiéru budovy bez tepelných strát počas celého roka. Výhodám riadeného vetrania s rekuperáciou tepla a aj samotnému princípu fungovania sme nedávno venovali samostatné príspevky, takže dnes sa na túto technológiu pozrieme z trochu inej, skôr praktickej stránky.

Buďte nároční

Centralizované vetranie s rekuperáciou tepla si vyžiada vyššiu vstupnú investíciu. Pri lacnejších alternatívach rekuperačných jednotiek a realizácii rozvodov sa náklady môžu pohybovať niekde na úrovni 3.000 Euro, no pri realizácii na kľúč s kvalitnejšími rekuperátormi sa náklady pokojne vyšplhajú aj na 4.000, či 6.000 Euro.

Vzhľadom na to, že nejde práve o najlacnejšiu záležitosť bude úplne na mieste, ak si dáte záležať nielen na výbere optimálnej rekuperačnej jednotky, či samotnej realizácii riadeného vetrania s rekuperáciou tepla, ale už aj na prípravnej fáze. Aby všetko fungovalo tak ako má, bude potrebné venovať primeranú pozornosť vypracovaniu kvalitného projektu.

Premyslený projekt je podmienkou úspechu

S projektom vzduchotechniky, ktorý zohľadní všetky špecifiká a požiadavky na centralizované vetranie s rekuperáciou tepla dosiahnete dokonale fungujúcu prevádzku s optimálnym výkonom bez zbytočných komplikácií.

Na privádzanie alebo odvádzanie vzduchu rekuperačné jednotky používajú ventilátory s nízkym energetickým príkonom, ktoré sa postarajú nielen o primeranú výmenu vzduchu v interiéri budovy, ale aj o nízku hlučnosť. Prevádzka rekuperačnej jednotky je teda spravidla tichá a nemusíte mať obavy z toho, že vás bude, či už pri práci alebo odpočinku rušiť. Hlučnosť je však otázkou individuálneho vnímania, a to čo sa nám môže zdať ako šepot, je pre niekoho hlasnou vravou. V prípade potreby sa preto dá s vyššou hlučnosťou rekuperačnej jednotky vysporiadať tak, že sa na rozvodoch potrubia vzduchotechniky použijú tlmiče hluku.
projekt-vzt

Do úvahy zoberte prevádzkové náklady

Riadené vetranie s rekuperáciou tepla samozrejme eliminuje tepelné straty a prispieva k šetreniu finančných prostriedkov, no pri prevádzkovaní tejto technológie budete mať samozrejme aj náklady.

Tie závisia od regiónu v ktorom sa stavba nachádza, resp. od klimatických podmienok danej lokality a samozrejme od výkonu samotnej rekuperačnej jednotky. Konkrétne číslo vám teda neponúkneme, pretože rekuperačná jednotka môže spotrebovať ročne elektrinu za 40 alebo 50 €, ale aj viac. Ak napríklad rekuperačná jednotka využíva elektrický ohrev proti zamŕzaniu a vonkajšia teplota bude dlhodobo klesať hlboko pod bod mrazu, treba k sume za elektrinu pripočítať ďalších minimálne 40 až 50 €.

Nuž a napokon k nákladom na prevádzku treba zarátať finančné prostriedky vynaložené na výmenu filtrov. Tu však máte vyššie manévrovacie možnosti, pretože si môžete vybrať originálne filtre, ktoré vás na rok vyjdú 40 € alebo sa rozhodnete pre lacnejšie alternatívy. Filtračná tkanina, ktorú si nastriháte a vymeníte na filtroch vás môže stáť 10 až 15 €.

Bez pravidelnej údržby to nepôjde

Centralizované vetranie s rekuperáciou tepla má okrem nepretržitej výmeny vzduchu pod kontrolou tiež relatívnu vlhkosť vzduchu, čím zabraňuje a predchádza tvorbe plesní. Okrem toho rekuperačná jednotka disponuje kvalitnými a efektívnymi filtrami vzduchu, vďaka ktorým do priestorov rodinného domu nepreniknú žiadne prachové častice, či alergény. Tieto filtre si však budú vyžadovať vašu pozornosť a preto pri riadenom vetraní s rekuperáciou tepla počítajte viac-menej s pravidelnou údržbou. Tá podľa odporúčaní konkrétnych výrobcov môže byť vyžadovaná v rôznych časových intervaloch.

Kým niektorí výrobcovia odporúčajú skontrolovať a vymeniť filtre každý štvrťrok, teda 4 krát do roka, iní požadujú vyčistenie a výmenu filtrov 2 razy za rok. Nech je to už však akokoľvek, odporúčania výrobcov zoberte vážne a snažte sa filtre meniť v odporúčaných intervaloch. Má to svoj význam. Prachom zanesené filtre zvyšujú tlakovú stratu jednotky, čo v konečnom dôsledku znamená stratu na výkone. Nevyčistené a zanesené filtre okrem toho spôsobia, že sa prach dostane ďalej do rozvodov potrubia vzduchotechniky. Výsledkom bude oveľa náročnejšia údržba, ktorá si vyžiada vyššie finančné prostriedky.

atrea-filtre

Pri filtroch ešte chvíľu ostaneme

Viete ako spoznáte do posledných detailov premyslený projekt vzduchotechniky? Pomerne ľahko. Ak vám projektant navrhol použiť filter pri mriežke potrubia, ktorým je odvádzaný vzduch do exteriéru, môžete si byť istí, že ste si vybrali dobre. Ide totiž o drobný detail, ktorý nemá nejaký vplyv na fungovanie celého systému, no dokáže veľa napovedať o precíznosti práce projektanta.

Odcestovať na dlhšie a vypnúť systém sa nevypláca

Úplne na záver sa budeme venovať nepríjemnostiam, ktoré by sa mohli vyskytnúť v prípade, že odcestujete na nejaký dlhší čas a vypnete riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Zároveň chceme zdôrazniť, že nejde o nejaké imaginárne alebo vymyslené komplikácie, ale o reálne situácie, ktoré sa už v praxi stali. O čo teda ide?

Rekuperačná jednotka odvádza a privádza vzduch, pričom dochádza k zrážaniu vodných pár a k vzniku kondenzu. Nie je na tom nič neobvyklé. Centrálne rekuperátory s tým počítajú a vzniknutý kondenz odvádzajú do odpadu.

Celú situáciu mení až vypnutie rekuperačnej jednotky. Vtedy sú vyradené ventilátory a vzduch môže napriek spätnej klapke neraz prúdiť rozvodmi vzduchotechniky v podstate ako sa mu zachce. Kondenz tak môže vznikať aj na takých miestach, kde rekuperačná jednotka nie je vybavená odvodom kondenzu. Voda sa pri dlhodobom vypnutí riadeného vetrania môže v týchto miestach pokojne hromadiť doslova v litroch.

Nepoteší však ani druhá komplikácia, ktorá sa spája s dlhodobým vypnutím centralizovaného vetrania s rekuperáciou tepla. Život si môžete v tomto prípade znepríjemniť tým, že ste rekuperačnú jednotku vypli za daždivého počasia. No a v čom spočíva problém tentoraz?

Rekuperačná jednotka si robí svoju prácu za každých okolností a samozrejme jej nevadí ani sychravé, či daždivé počasie. Pri daždivom počasí je vlhkejší vzduch a ten spôsobí navlhnutie filtrov, čo nie je problém pri zapnutých ventilátoroch. Keď ich však za takýchto okolností vyradíte z činnosti, s takmer 100 % istotou môžete očakávať, že filtre zaplesnú a budú potrebovať výmenu. Aká je teda prevencia? Nevypínať riadené vetranie nadobro a pri odcestovaní nastaviť aspoň minimálne prevetranie domu.


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov