Tepelné čerpadlá

Ako vybrať tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Tepelné čerpadlo predstavuje ekologickú a modernú technológiu vykurovania aj ohrevu vody v rodinnom dome. Pretože využíva voľne dostupnú energiu okolitého prostredia, vyznačuje sa nízkou spotrebou elektrickej energie.

V porovnaní s plynom alebo priamym ohrevom ušetrí až 2/3 prevádzkových nákladov. Oplatí sa kúpiť lacné tepelné čerpadlo alebo je lepšie si priplatiť? Zistite, čo všetko si všímať a brať do úvahy pri výbere tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo

Na začiatok stručne o tepelných čerpadlách

Všade okolo nás, v zemi, vo vzduchu alebo vo vode, sa vyskytuje teplo. Odborná verejnosť ho nazýva ako nízkopotenciálne, keďže nízka teplota bráni jeho priame využitie. Na druhej strane však predstavuje dostupný, ekologický a obnoviteľný zdroj, ktorý je možné cez tepelné čerpadlá využívať na lacné a komfortné vykurovanie rodinného domu.

Tepelné čerpadlo pracuje na veľmi jednoduchom princípe, kedy tepelnú energiu odoberá zo zeme, vzduchu alebo z vody a ohrieva ju na vyššiu teplotu.Je to podobné ako pri vodnom čerpadle, ktoré prečerpáva vodu z nižšej hladiny na vyššiu. Tepelné čerpadlo robí v skutočnosti to isté s teplom.

Len na predstavu – v porovnaní s klasickými kotlami, ktoré z 1 kWh spotrebovanej energie dodajú vždy menej ako 1 kWh tepla, tak tepelné čerpadlá z 1 kWh spotrebovanej energie dokážu vyrobiť až 5 kWh tepla na vykurovanie alebo ohrev vody.

 

Ako vybrať tepelné čerpadlo?

V prvom rade si treba uvedomiť, že ceny tepelného čerpadla nie je dobré považovať za rozhodujúci faktor. Hlavným argumentom je správne technické riešenie pre váš konkrétny prípad. Nie každé lacné tepelné čerpadlo bude plne vyhovovať vašim potrebám. Tepelné čerpadlo je investícia, ktorá sa vám v krátkom časovom horizonte vráti.

Výber správneho tepelného čerpadla závisí od viacerých parametrov. Hlavnými parametrami sú: tepelná strata domu, druh vykurovacieho systému – či už máte v kúpeľni vykurovanie podlahovým vykurovaním alebo radiátorom – a v neposlednom rade aj teploty vzduchu, ktoré v zime prevládajú v oblasti.

 

Zvážte rôzne varianty tepelných čerpadiel:

  • Ak máte voľný pozemok, využite systém zem-voda s plošným kolektorom. Je najúspornejší a má o trocha dlhšiu životnosť, než systém vzduch-voda.
  • Pokiaľ bude tepelné čerpadlo použité v dome na horách, kde sú nízke vonkajšie teploty, použite radšej systém zem-voda než vzduch-voda.
  • Populárne sú aj tepelné čerpadlá voda-voda, pri ktorých sa teplo získava z podzemnej vody.

 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Na Slovensku sú ideálne klimatické podmienky na tepelné čerpadlo vzduch-voda. Súdime na základe priemernej teploty vzduchu počas vykurovacej sezóny a schopnosti úsporne vykurovať aj pri vonkajšej teplote až mínus 25 °C. Pri týchto podmienkach je priemerný výkon tepelných čerpadiel vzduch voda rovnaký ako pri tepelných čerpadlách zem voda, ktoré sú drahšie a omnoho náročnejšie na realizáciu.

Tepelné čerpadlá - porovnanie.

Vzduch je ako zdroj tepla pre tepelné čerpadlo najdostupnejší a z ekologického hľadiska najvýhodnejší. Teplo odobrané zo vzduchu je totiž tepelným čerpadlom opäť vracané späť tepelnými stratami objektu. Špecialisti odporúčajú tepelné čerpadlo vzduch voda ako ideálne riešenie pre novostavby a pri rekonštrukcii starších vykurovacích sústav. Inštalácia tepelného čerpadla vzduch-voda je zároveň veľmi jednoduchá – potrebujete medzistenové prepojenie a najlepšie betónový základ pod vonkajšiu jednotku.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda prináša tieto výhody:

  • Nižšia cena a rýchlejšia návratnosť nákupnej ceny čerpadla.
  • Lacnejšia montáž tepelného čerpadla.
  • Je možná celoročná prevádzka s efektívnym využitím na ohrev teplej úžitkovej vody a tiež aj napr. na ohrev vody v bazéne.
  • Tepelné čerpadlo vzduch voda nenarušuje teplotnú rovnováhu okolia.

Pre viac podrobností odporúčame prečítať si náš článok o výhodách tepelných čerpadiel. Jedinou nevýhodou je azda len to, že vykurovací výkon tepelného čerpadla závisí na vonkajšej teplote vzduchu. Je však nutné podotknúť, že dokáže efektívne pracovať až do spomínanej teploty mínus 25 stupňov.

 

Nechajte si poradiť odborníkom

Odporúčame nešetriť na odbornom návrhu. Projekt zostavený špecialistom presne stanoví, ktoré tepelné čerpadlo vzduch-voda a s akým výkonom zvoliť. Vám sa tak nestane, že bude tepelné čerpadlo predimenzované alebo naopak bude jeho schopnosť vykurovať dom pokrivkávať.

Zbytočne veľmi výkonné čerpadlo je nielen drahšie, ale následne sa aj horšie reguluje. Kompresor tak môže mať skrátenú životnosť v porovnaní s optimálnou prevádzkou. Snažte sa, aby bolo riešenie čo najjednoduchšie. Existujú totiž aj zložitejšie systémy, ktoré kombinujú napríklad solárne kolektory, krbové vložky a inteligentné zásobníky tepla. Ich údržba a nižšia efektívnosť môže odradiť.

 

Výber dodávateľa a náklady na zakúpenie

Zhodneme sa, že tepelné čerpadlo je väčšia investícia. Preto sa pri nakupovaní nerozhodujte len podľa ceny, ale porovnajte si technické parametre ponúkaných čerpadiel. Zároveň k výslednej cene vždy pripočítajte montáž a elektroinštaláciu.

Tepelné čerpadlá vzduch voda od rôznych výrobcov sa v cenách výrazne odlišujú, preto porovnávajte ponuky so všetkými doplnkovými položkami. Myslite na to, že nákupné náklady za tepelné čerpadlo sa vám pri súčasných cenách energií veľmi rýchlo vrátia späť na úsporách za energie.

 

Rada na záver – nezabúdajte ani na dôležitú prevenciu

Hoci sa z tepelných čerpadiel postupne stáva bežný spotrebný tovar, tak by sa k nim majitelia mali chovať zodpovedne. V praxi to znamená nechať tepelné čerpadlo vzduch-voda raz za rok preventívne skontrolovať odborníkom. Ten totiž môže odhaliť hroziace problémy a závady, ktoré by sa síce mohli prejaviť až neskôr, no s najväčšou pravdepodobnosťou v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Iba pravidelne kontrolované zariadenie môže podávať ideálny výkon a ušetriť maximum nákladov.

 

Tepelné čerpadlá vzduch-voda v našej ponuke: https://klimania.sk/tepelne-cerpadla

Ak máte záujem o viac informácii, neváhajte si stiahnuť aktuálny katalóg alebo nás môžete kedykoľvek kontaktovať – 0948 744 700. Poradíme vám s výberom a spoločne nájdeme optimálne riešenie pre váš domov!

 


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete pomôcť pri výbere vhodnej klimatizácie, rekuperácie či tepelného čerpadla, neváhajte a zavolajte nám alebo navštívte náš showroom v Dunajskej Strede. Sme Vám k dispozícií v pracovných dňoch v čase od 8.30 do 17.00 hod.

Zobraziť viac
Aktualizácia…
  • Žiadne produkty v košíku.
shape1 shape2
Prejsť na panel nástrojov